Punktowanie
Polski Związek Bokserski informuje iż związku z wejściem nowego Regulaminu Technicznego AIBA z dniem 11.03.2013 r. na wszystkich zawodach obowiązuje 10-cio punktowy system oceniania walk bokserskich.
AIBA wciąż pracuje nad systemem elektronicznym ,który zostanie dostarczony Federacjom Krajowym w przeciągu kilku miesięcy. Do tego czasu stosuje się system ręcznego punktowania według poniższych procedur, które stosuje się do wszystkich zawodów na wszystkich szczeblach.
Informujemy również że zawodnicy w grupie wiekowej elite/seniorzy boksują bez kasków w rękawicach 10-cio uncjowych w kategoriach wagowych od 49kg do 64kg włącznie a od kat.69kg do kat.+91 kg w rękawicach 12-sto uncjowych
1. Powoływanie sędziów ringowych i punktowych.
Do każdej walki, Komisja ds. losowania powołuje 1 sędziego ringowego i 3 sędziów punktowych bez wskazywania miejsc 3 sędziom punktowym.
2. Miejsce sędziów punktowych.
W oparciu o poniższe kroki, Koordynator sędziów, koordynuje miejsca 3 sędziów punktowych:
- Po przyjściu do FOP(pole zawodów – przestrzeń wokół ringu rozciągająca się co najmniej 6 metrów poza platformę ringową) Koordynator sędziów prosi ich o wybranie piłeczki aby losowo wybrać pozycję wokół ringu.
- Koordynator zapisuje wylosowaną pozycję każdego z sędziów na karcie Komisji ds. losowania.
- Sędziowie zajmują miejsca zgodnie z wylosowanym miejscem.
- Koordynator dostarcza kartę do Supervisora i/lub Zastępcy Supervisora ( w stosownych przypadkach do anonsera/spikera).
- Supervisor lub jego zastępca odnotowuje nazwiska sędziów punktowych na karcie punktowej supervisiora.
- Przed rozpoczęciem walki ,sędziowie punktowi zajmują wylosowane miejsca wokół ringu.
3. Zasady punktowania i zbieranie kart punktowych.
- Na koniec każdej rundy, każdy z 3 sędziów punktowych musi określić, który z pięściarzy był w niej zwycięzcą. Zwycięzca otrzymuje 10 pkt. a pokonany (9) pkt. lub mniej w zależności od stopnia w jakim pięściarz przegrał rundę (min. 6 punktów).W każdej rundzie trzeba wyłonić zwycięzcę.
- Przyznanie punktów musi nastąpić w ciągu 15 sekund od zakończenia rundy.
- Na koniec każdej z rund, sędzia ringowy zbiera karty punktowe od każdego z sędziów punktowych i przekazuje je do supervisora lub jego zastępcy, który od 2 rundy będzie zliczał punktację sędziów w tym ostrzeżenia i odnotowuje punktację każdego z sędziów w raporcie supervisora z walki, uzupełnia datę, nazwę zawodów numer walki na karcie punktowej sędziego.
- Wszystkie karty punktowe należy zbierać po walce i załączać do raportu supervisora z walki.
- Supervisor lub jego zastępca wypełnia kartę wyników dla anonsera/spikera, wskazują właściwą decyzję i zwycięzcę. Następnie przekazuje ten dokument anonserowi/spikerowi, który ogłasza decyzje i zwycięzcę walki.
- W przypadku gdy pełna
punktacja walki przyznana przez sędziego włącznie z ujemnymi punktami za
ostrzeżenia, na jej zakończenie jest taka sama dla obu zawodników, sędzia ten
jest zobowiązany do wskazania, który z zawodników w jego opinii wygrał walkę a
następuje to wtedy gdy:
- jeden lub obaj pozostali sędziowie również wypunktowali remis
- dwaj pozostali sędziowie wskazali różnych zwycięzców
- obaj pozostali sędziowie wypunktowali remis
- System punktowy
wskazuje zwycięzcę jednogłośnie lub nie jednogłośnie gdy:
- jednogłośnie gdy 3 sędziów wskazało tego samego zwycięzcę.
- nie jednogłośnie gdy dwóch sędziów punktuje zwycięstwo jednego pięściarza a trzeci zwycięstwo drugiego.
- Każdy z sędziów
niezależnie ocenia poczynania pięściarzy w ringu, używając do tego systemu punktowego,
w oparciu o następujące kryteria:
- liczba poprawnie zadanych ciosów
- dominacja w walce
- zaangażowanie, chęć zwycięstwa
- przewaga techniczno-taktyczna
- – naruszanie przepisów
- Przy punktowaniu
rundy, sędziowie punktują następująco:
- wyrównana walka
- jasny zwycięzca, dominujący nad przeciwnikiem
- totalna dominacja
- deklasacja
4. Werdykty
- Wygrana na punkty (WP)
- po zakończeniu walki, zwycięzca zostaje wybrany na podstawie pełnej punktacji sędziowskiej. Zwycięzca zostaje ogłoszony na podstawie systemu punktowego na mocy jednogłośnej lub nie jednogłośnej decyzji sędziowskiej.
- sędziowie punktują walkę do momentu jej zakończenia, a zwycięzcą zostaje zawodnik, który zgromadził większą liczbę punktów w systemie punktowym. Runda, w której walka zostanie przerwana jest
- również punktowana nawet jeśli runda ma charakter częściowy a przepis ten ma zastosowanie w przypadku przerwania walki przez sędziego ringowego w związku z kontuzją zawodnika powstałą w wyniku niezamierzonego faulu.
- sędziowie punktują walkę do momentu jej zakończenia, a zwycięzcą zostaje zawodnik, który zgromadził większą liczbę punktów w systemie punktowym. Runda, w której walka zostanie przerwana jest
- również punktowana nawet jeśli runda ma charakter częściowy a przepis ten stosuje się w przypadku kontuzji obydwu pięściarzy w tym samym czasie i w związku z tym walka zostaje przerwana.
- walka może zostać przerwana przez sędziego w wyniku zdarzeń nie leżących w gestii pięściarzy lub sędziego, takich jak zniszczenie ringu, awaria oświetlenia, wypadki naturalne czy nieprzewidziane okoliczności. W takim przypadku, sędziowie punktują walkę do czasu jej przerwania a zwycięzcą zostaje zawodnik, który zdobył więcej punktów – jest to zwycięstwo na punkty, nawet jeśli runda, w której przerwano walkę miała charakter cząstkowy jest to runda normalnie punktowana.
- Zwycięstwo przez
Techniczny Nokaut (TKO)
- jeśli pięściarz dobrowolnie poddaje się z powodu kontuzji, jego trener poddaje go rzucając ręcznik do ringu (ręcznik nie może być wrzucony do ringu w trakcie liczenia sędziowskiego w związku z knock-downem), jego przeciwnik zostaje ogłoszony zwycięzcą prze TKO.
- jeżeli pięściarz nie wychodzi do walki po przerwie między rundami, jego przeciwnik zostaje ogłoszony zwycięzcą przez TKO
- jeśli pięściarz, w opinii sędziego jest deklasowany lub przyjmuje zbyt dużo ciosów, walka zostaje zatrzymana a jego przeciwnik wygrywa przez TKO
- jeśli zawodnik nie jest w stanie kontynuować walki lub nie jest zdolny do dalszej rywalizacji po knockdownie, jego przeciwnik zostaje ogłoszony zwycięzcą przez TKO
- zgodnie z przepisem „cios poniżej pasa” w przypadku procedury niskiego ciosu, jeśli pięściarz, po upływie 90 sekund nie jest w stanie powrócić do pojedynku, przegrywa przez TKO.
- w przypadku gdy pięściarz zostaje znokautowany poza ring , powinien mieć 30 sekund na powrót do walki. Jeżeli po wymienionym wcześniej okresie czasu, nie jest w stanie powrócić do walki, przegrywa walkę przez TKO.
- jeżeli walka zostaje przerwana przez sędziego ringowego po sugestii supervisora, w oparciu o radę lekarza ringowego, przeciwnik zostaje ogłoszony zwycięzcą walki przez TKO.
- Wygrana przez kontuzje
w wyniku technicznego nokautu (TKO – I)
- jeśli pięściarz w opinii sędziego ringowego nie jest zdolny do kontynuowania walki z powodu kontuzji odniesionej w wyniku poprawnie zadanych ciosów, walka zostaje przerwana a jego przeciwnik wygrywa przez TKO-I.
- jeśli pięściarz w opinii sędziego nie jest zdolny do kontynuowania walki z powodu kontuzji odniesionej nie od ciosów, walka zostaje przerwana a jego przeciwnik wygrywa przez TKO-I
- Wygrana przez
dyskwalifikację – DQ
- jeśli pięściarz jest zdyskwalifikowany za faul lub z innego powodu, jego przeciwnik zostaje ogłoszony zwycięzcą przez dyskwalifikację przeciwnika.
- jeśli sędzia ringowy w swoim odczuciu uzna iż zamierzony faul spowodował że pięściarz doznał kontuzji i w wyniku tego nie jest zdolny do dalszej walki (niezdolność do walki powstała w skutek zamierzonego faulu) pięściarz, który dopuścił się tego faulu zostaje zdyskwalifikowany a jego przeciwnik ogłoszony zwycięzcą przez dyskwalifikację.
- trzecie ostrzeżenie w całej walce automatycznie powoduje dyskwalifikację i zwycięstwo przeciwnika przez dyskwalifikację
- zdyskwalifikowany bokser nie ma prawa otrzymać punktów bądź być nagrodzonym w walce , w której ta dyskwalifikacja miała miejsce. Jeśli dyskwalifikacja nastąpiła z uwagi na niesportowe zachowanie pięściarza, wykroczenie to musi być zgłoszone do Wydziału Dyscypliny PZB przez supervisora w przeciągu 24 godzin od zakończenia walki.
- Wygrana przez nokaut –
KO.
- jeżeli nastąpił knockdown i po wyliczeniu do 10 bokser nie jest w stanie kontynuować pojedynku, jego przeciwnik zostaje ogłoszony zwycięzcą pojedynku przez nokaut KO.
- w przypadku wezwania lekarza ringowego i konieczności jego interwencji przed wyliczeniem boksera do 10, przeciwnik zostaje ogłoszony zwycięzcą walki 9wygrana przez nokaut KO).
- w przypadku podwójnego KO, obaj pięściarze przegrywają walkę przez KO.